Ramazan Haberleri

Beyyine Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Beyyine Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı

Alak Suresi’nden ve Kadir Suresinden sonra gelen Beyyine Suresi bir bütünlük oluşturmaktadır. Alak ve Kadir Suresinin devamı niteliğindedir. Alak Suresi ilk vahiyden bahsederken, Kadir Suresi ise surenin nüzul zamanından bahsetmektedir. Beyyine suresinde ise Peygamber ve kitabın gönderiliş sebebi gündemde yer almaktadır. Sure Peygamberin ve kitabın gönderilme nedeni, ehli kitabın inkarı ve iman edenlerin ebedi cenneti kazandığı gibi konular ihtiva etmektedir. 

Beyyine Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

Beyyine Suresi Rabbimizin insanlığa neden Rasul gönderdiğini anlatmaktadır. Müşrik veya ehli kitabın düştüğü kötü duruma karşılık Rabbimiz bu kötü durumdan ancak Rasul göndererek kurtulabileceklerini buyurmaktadır. Gönderilen Rasul kitabı açık bir şekilde beyan etmektedir. Hiçbir batıl düşünce ve fikrin karışmadığı bu kitap Allah’ın sözüdür. Ehli kitap Allah, Resulüne ve Kuran-ı Kerim’e itaate çağırmaktadır. 

Ehli kitabın sapıklığının ve dalalet sebebinin kendileri olduğu, Allah-u Teala’nın onları hak veya batılı tercih etmekte serbest bıraktığı buyrulmaktadır. Kendi sapıklıklarının sorumluluğu yine kendilerine aittir. Rasul ile uyarılan ehli kitap ve müşrikler bu uyarı sonrası sapıklıkları daha da artacaktır.

Resuller sadece Allah Cellecelaluhu’ya ibadete çağırmaktadır. Başka hiçbir kimseye ibadet etmemeleri ve itaat etmemeleri yalnız Allah Cellecelaluhu’ya itaat etmeleri emredilmektedir. Namaz kılmaları, zekat vermeleri ve Allah’ın belirlediği haram ve helaller çerçevesinde yaşamaları emredilmektedir.

Dinlerine batıl karıştıran ehli kitaba bundan vazgeçmeleri ve halis din olan İslam’a girmeleri tavsiye edilmektedir. Peygamberimize inanmaktan yüz çeviren ehli kitap uyarılmaktadır. Onların cezası ebedi cehennemdir. İman eden, salih amel işleyen ve dünyada Allah’tan korkarak yaşayanlar ise salih kişilerdir. Allah-u Teala onlardan razıdır ve onlar da Allah-u Teala’dan razıdır.

E-haber.org Türkiye ve Dünya’dan Son Dakika Gelişmelerini Takip Eden ve Okuyucularıyla buluşturan haber ve Magazin Sitesi.

kaynak:CNN

Tıkla Haber'e Değerli Yorumunu Kat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyiciyi lütfen kapatınız