Sağlık Haberleri

Daha çok soğan yersek vücudumuzda neler olur?

1- SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR
 

Soğan, sindirimi hızlandıran liflerle dolu besin. Ayrıca bağırsaklardaki ‘iyi bakteri’ üretimini de artırır. Bu da sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

 

2- CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR
 

A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan soğan, ışıltılı ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar. Akneyi azaltır. Yapılan araştırmaya göre soğandan elde edilen jel aknenin hafiflemesine yardımcı oluyor.

 
3- HÜCRE HASARINI AZALTIR, ANTİOKSİDANLARI ARTIRIR
 

Soğan vücudumuz için yararlı olan 25 farklı antioksidana ev sahipliği yapıyor. Antioksidanlar hücre hasarını önleyerek yaşlanmayı geciktirir.

 

 4- KEMİK SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR
 

Araştırmalar gösteriyor ki, soğan tüketmek kemik yoğunluğunu olumlu bir şekilde etkiliyor. Bir ay boyunca her gün soğan tüketen kişilerin kemik yoğunlukları, tüketmeyenlere oranla yüzde 5 daha fazla.

 

5- KOLESTEROL SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR VE KALP SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR
 

Anti-inflamatuar özellikleri yüksek olan soğan, kötü kolesterolü de azaltır. Düşük kolesterol seviyesi de kalp sağlığı için iyidir. Ayrıca kardiyovasküler hastalık riskini de azaltır.

 

6- AĞIZ VE GÖZ SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR
 

Ağızda bulunan kötü bakterileri öldüren soğan, antimikrabiyal özellikleriyle dişleri de güçlendirir. Soğan ayrıca kataraktla savaşır ve göz sağlığının olmazsa olmazı guercetin maddesini içerir.

 

7- İYİ BİR UYKU ÇEKMENİZİ SAĞLAR
 

Colorado Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, soğan tüketiminin uyku kalitesini artırdığı ortaya çıktı. Bağırsak sağlığını besleyen soğanın içinde aynı zamanda stresi azaltan lifler de var.
 

E-haber.org Türkiye ve Dünya’dan Son Dakika Gelişmelerini Takip Eden ve Okuyucularıyla buluşturan haber ve Magazin Sitesi.

kaynak:CNN

Tıkla Haber'e Değerli Yorumunu Kat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyiciyi lütfen kapatınız