E devlet üzerinden binlerce kişi isim değişikliği için başvuruda bulundu. Herkes internet üzerinden “Ad soyad değişikliği e-Devlet ile nasıl yapılır? sorusuna yanıt arıyor. E devlet üzerinden yapılacak isim değiştirme başvurusu süresi son gün ne zaman ve isim değişikliği için neler yapılması gerekiyor? İşte Mahkemeye başvururak veya E-devlet üzerinden isim ve soy adı değişikliği nasıl yapılır? İsim değişikliği nasıl yapılır ?

E DEVLET İSİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Genel Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, vatandaşların, genel ahlaka uygun olmayan, gülünç olarak değerlendirilen, yazım ve imla hatası olan ad ve soyadı değişikliği başvuruları, e-devlet aracılığıyla veya yazılı olarak ilçe nüfus müdürlüklerine 24 Aralık’a kadar yapabilecek.

İl ve ilçe idare kurulu kararıyla ad soyadı düzeltilmesi uygulaması sayesinde bugüne kadar 298 bin 670 kişinin soyadını, 134 bin 818 kişinin ise adını değiştirdiği bildirildi.

 

İSİM VE SOYADI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

İsim ve soyadı seçmek kişilerin elinde değildir. Doğduklarında onlara verilen isimle ve babalarının soyadlarıyla hayata başlarlar. Ancak çoğu insan isminden memnun değildir. Hatta soyadından da memnun olmayan çok insan vardır. Bu kişiler isterlerse isimleri ve soyadlarını değiştirebilirler. Soy isim değiştirme ya da isim değiştirmek için başvurulması gereken yerler vardır. Peki isim ve soy isim nasıl değiştirilir?

Özellikle son zamanlarda kişiler soy isim ve isim değişimi için birçok araştırma yapmaktadır. Soyadını değiştirmek zor değildir. Gerekli mahkemeye başvuru sonrasında bu istek yerine gelir. Peki başvurulması gereken yer neresidir? Başvuru nasıl yapılmalıdır? İşte tüm detaylar…

Yazım hatası, noktalama hatası ve baba ile hiçbir ilginin kalmaması gibi durumlarda da değişiklik yapılabilir.

Soyadı değiştirme konusundan daha çok aranan bir şey varsa o da şüphesiz isim değişikliğidir. Kişilerin beğenmediği bir isime sahip olabilir ve doğal olarak isimlerini değiştirmek isteyebilirler. Kişi eğer haklı sebeplere sahipse isim değişikliği için başvuruda bulunabiliyor. Peki bu haklı sayılan sebepler nelerdir? Şahsın isminin örf ve adetlere uymaması, isim alay edilecek bir isimse, şahıs çevresi tarafından başka bir isim ile anılıyorsa, şahsın din ya da cinsiyet değişikliğinde bulunması, ismin kendi karakterine uymadığı düşüncesi, kişinin kardeşinin de aynı isme sahip olması, ismin unisex olmasından kaynaklı olarak cinsiyet karışıklığına sebep olması, aynı isim ve soy isimde bir akrabaya sahip olunması, aynı isme sahip olan bir şahsın aranması, değiştirme nedeni sayılabilir. Bu sebepler ile hâkim karşısına çıkmak mümkündür. Hâkimin inceleyeceği dilekçenin kusursuz olması gerekir. Şayet bir kusura sahip olursa kişinin talebi hâkim tarafından reddedilebilir.

DEĞİŞİKLİK NASIL YAPILIR?

Daha öncelerde Nüfus Müdürlüğü yoluyla isim değişikliği yapmak mümkün değildi. Bundan dolayı da şahısların dava açmaları ve dilekçe yolu ile mahkemeye müracaat etmeleri gerekmekteydi. Fakat Nüfu Hizmetleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmî Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe sokuldu. Soyadı Kanunu’nun 3. Maddesine dayanarak imla hataları bulunan isim ve soy isimlerin İl, İlçe İdare Kurulları tarafından mahkeme kararına gerek olmadan değiştirilebileceği duyuruldu.

İsim ya da soy isim değişikliği önceden sadece bir kez yapılabiliyordu ancak yeni kanuna göre gerektiği müddetçe defalarca da olsa mahkemeye başvurmak mümkündür. Dava sahibi kişilerin kesinlikle haklı bir sebebe sahip olması gerekiyor. Şu an sadece bir dilekçe ile başvurmak mümkün. Dilekçe havalesi yapılır masraf ve harçların mahkemedeki vezneye yatırılması gerekli. Sonrasında ise sebep haklı bulunursa isim değişikliği yapılabiliyor.e-haber son dakika haberin adresi