Emeklilik promosyonları 8250 liraya yükselince emekliler de banka değiştirmek istedi. Mevcut bankalarından ayrılmak isteyenler, ayrılmak için cayma ücreti ödemek zorunda kalabiliyorlar. İşte 2022 Emeklilik promosyonlarından cayma ücretleri.

Bankalar, emeklilik promosyonu verirken 3 yıllık taahhüt talep edebiliyorlar. Ancak çalıştığı bankayı değiştirmek isteyen emekliler, “3 yıl dolmadan emekli aylığı taşımanın cayma maliyetlerini” merak ediyor.

Emeklilerdeki son artışla birlikte bankalar, promosyon savaşı verirken, emekli vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bankalar promosyon döneminde yüksek teklifler sunarken, cayma hakkı nedeniyle emekliler bu fırsattan yararlanmak isterlerse bedel ödemek zorunda kalıyorlar.

Anlaştığı bankaya “3 yıl sizden maaş alacağım” sözünü vererek promosyonlardan yararlanan emekliler, bu sözleşme nedeniyle daha cazip teklifler geldiğinde kolaylıkla yararlanamıyor. Bunun için öncelikle işlemlere başlamadan emeklinin yapması gereken şey taahhüt verdiği bankaya promosyon iadesi gerçekleştirmiş olmak.

3 Yılı doldurmadan emekli vatandaş maaşını başka bankaya taşırsa ne kadar cayma ücreti ödenir?

Diyelim ki bir emekli 3 yıl boyunca bir bankadan 600 lira ödeme alacağını düşünelim. Diğer banka ise 1000 lira teklif etti; Emeklilik mevcut bankasına 600 lira tazminatı ödeyerek maaşını daha iyi teklif veren bankaya taşıyabilir. Ama aradan zaman geçmiş ve örneğin 2 yıl boyunca maaş almışsa. O zaman 400 TL’yi hak etmiş olacak. Bu nedenle 200 TL cayma bedeli ödemesi yeterli olacak. Ya da 1 yıl boyunca maaş almışsa, bu durumda 200 lira hak ettiği için geri kalan 2 yıl için aldığı 400 lirayı cayma bedeli olarak bankaya iade ederek, yeni bankaya geçebilir.  Bunlar örnekler fakat daha detaylı bilgi için banka ile yaptığınız sözleşmeyi inceleyin. Bankanıza danışın.e-haber son dakika haberin adresi