Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt zaferinin yıl dönümü Ahlat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle kutlanacak. Büyük zaferin yıl dönümüne sayılı günler kala Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Malazgirt zaferinin öncesi ve sonrasında yaşananları kaleme alan Afyoncu. Selçuklu hükümdarı Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te okuduğu duayı yazdı.

Erhan Afyoncu’nun “Sultan Alparslan’ın “Malazgirt’teki duası” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“26 Ağustos 1071 Cuma günü iki ordu Malazgirt Ovası’nda karşılaştı. Alparslan, cuma sabahı bütün komutanlarını topladı ve onların yanında Allah’a şöyle dua etti: “Ey Allah’ım, Sana müvekkil oldum ve bu cihatla Sana yaklaştım, Senin katında secdeye kapanıyor ve yalvarıyorum. Bu sözlerim, gerçek duygularımı ifade etmezse beni, yanımdaki yardımcılarımı ve askerlerimi yok et! Eğer içtenliğimi kabul ediyorsan, düşmanlara karşı bu cihatta bana yardım et ve beni muzaffer bir Sultan kıl!”

Sultan Alparslan, Buharalı Ebû Nasr Muhammed’in bütün Müslümanların İslam’ın zaferi için dua ettikleri cuma günü öğle vaktinde düşmana saldırması tavsiyesine uyup, ordusuyla birlikte cuma namazını kıldıktan sonra, “Ölürsem kefenim olsun” dediği beyaz bir elbiseyle ordusunun karşısına çıkıp “Ey askerlerim ve komutanlarım! Daha ne zamana kadar biz azınlıkta, düşman çoğunlukta olmak üzere, böyle bekleyeceğiz? Ben bizzat Müslümanların minberlerde bizim için dua etmekte oldukları bu saatte düşmanın üzerine atılmak istiyorum. Galip gelirsek arzu ettiğimiz sonuç hasıl olacaktır, aksi takdirde şehit olarak cennete gideriz. Bugün burada ne emreden bir sultan ne de emir alan bir asker var; ben de içinizden biri olarak sizinle birlikte savaşacağım; benimle gelmek isteyenler peşime düşsünler, istemeyenler serbestçe geri dönebilirler. Biz, Müslümanların eskiden beri yapageldikleri bir gaza yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Sultan’ın konuşmasını heyecan içinde dinleyen asker ve komutanlar hep bir ağızdan, “Ey Sultan, biz senin kullarınız, sen ne yaparsan biz de aynısını yaparız ve sana yardım ederiz, istediğin gibi hareket et” dediler. Bunun üzerine Sultan Alparslan atının kuyruğunu bizzat bağladıktan sonra savaşı başlattı.”

ANADOLU, TÜRKİYE OLDU

“Öğleden geceye kadar devam eden Malazgirt Meydan Muharebesi’nde Bizanslılar ağır bir yenilgiye uğradı. Bizans ordusunun büyük bir kısmı kılıçtan geçirilmiş, imparator ve çok sayıda general esir alınmış, askerlerin ancak bir bölümü kaçarak canlarını kurtarabilmişti. Büyük Selçuklu hükümdarı Alparslan, kendisinden daha büyük bir orduyu uyguladığı akıllı savaş planıyla mağlup etmişti.

Malazgirt Zaferi, Bizans ordusunu ve mukavemetini çökertti ve Anadolu’nun kapılarını sonuna kadar Türkmenlere açtı. Bizans’ın yediği bu büyük darbe, Türkmenlerin Anadolu’ya sel hâlinde dolmalarını sağladı. Anadolu “Türkiye” oldu.”

ANADOLU’NUN FETHİ

“Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu çok kısa sürede fethedildi. Selçuklu hanedanından Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Anadolu’daki Türkmenlerin başına geçip, kısa sürede Orta Anadolu’dan İznik’e kadar olan sahayı ele geçirerek Türkiye Selçuklu Devleti’ni kurdu.
Türkler, Anadolu’da, Türkiye Selçukluları’nın yanı sıra birtakım beylikler de kurdular.
Çubukoğulları (Elazığ), Artukoğulları (Mardin-Hasankeyf), İnaloğulları (Diyarbakır), Dilmaçoğulları (Bitlis-Erzen-Batman civarı), Kızılaslanoğulları (Siirt ve civarı), Saltuk Bey (Erzurum), Danişmend Gazi (Sivas- Amasya-Tokat) ve Mengücek Gazi (Erzincan- Divriği) beyliklerini kurarak, Anadolu’nun Türkleşmesini sağladılar. Ancak bunların hiçbiri fazla büyüyemedi. Bu beylikler zamanla Türkiye Selçukluları tarafından ilhak edildiler.”

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINe-haber son dakika haberin adresi