ABD’nin doğu kıyısında yer alan bir müreffeh maden kasabası olan Centralia’da 1962 yılında başlayan bir yangın, kasaba sakinlerini evlerini terk etmesine neden oldu. Ayrıca yangın, yakınlardaki bir çöp sahasında başladıktan sonra, şehrin yer altındaki kömür madenlerine hızla yayılmaya başladı.

60 yıldan beri durmadan yanmaya devam ediyor

kasaba yangın (2)

Sonu belli olmayan yakıt kaynağında gerçekleşen yangının durdurulması ise şuanda çok zor gözüküyor. Çünkü bir türlü son bulmayan yangını söndürmek için sürekli çaba sarf edildi, ancak her girişim başarısız oldu ve bu da kasaba sakinlerinin evlerini terk etmek zorunda kalmasına neden oldu. Bir türlü söndürülmeyen yangın 60 yıl sonra, bile kasabayı içten içe kavurmaya devam ediyor.

YKS tercih sonuçları açıklandı! 2022 YKS sonuçları nasıl öğrenilir? YKS sonuçları sorgulama ekranı linki
YKS tercih sonuçları açıklandı! 2022 YKS sonuçları nasıl öğrenilir? YKS sonuçları sorgulama ekranı linki

Yangın nedeniyle oluşan düdene bir çocuk düştü

Yangının başlamasından sonraki ilk 20 yıl boyunca, yerel sakinler kasabada yaşamaya devam etti. Ancak 15 yaşındaki Todd Domboski adlı bir çocuğun düdene düşmesi ardından sakinler, sürekli bir yangının üzerinde yaşamanın gerçek tehlikelerini anlamaya başladılar.

kasaba yangın (2)-1

Domboski, 150 metrelik düşüşten sağ kurtulsa da, kasaba sakinlerinin kendi ve çevrelerindeki insanların yaşam koşullarını yeniden gözden geçirmesine neden oldu.

1983’te devlet olaya müdahale etmek zorunda kaldı ve şehirdeki çeşitli evler yangın nedeniyle yerle bir olurken, ev sakinlerinin çoğunluğunu evlerini değiştirmeye zorladı.

Yangın nedeniyle hayalet kasabaya dönmüş durumda

Sakinlerin çoğu başka bir yerde taşınsa da, hala beş sakin kasabada kalmaya devam ediyor. 90’lı yıllarda toplamda 2.761 kişinin yaşadığı kasaba, son yıllarda tam bir hayalet kasabaya dönmüş durumda.

Kasabanın devam eden yangını, insanlar için zehirli olan ve kalan sakinlerin orada kalma kararını daha da şaşırtıcı hale getiren sürekli karbon monoksit sızıntılarına neden oluyor.

kasaba yangın (1)-1

Ne yazık ki kalan beş sakin için, altlarında yanan alevler yakın zamanda sönecek gibi görünmüyor. Devlet, yangınlarının bir yüzyıl daha devam edebileceğini söyledi. Ancak araştırmacılar ise, bu yangının daha uzun sürebileceğini tahmin ediyor.e-haber son dakika haberin adresi