Sağlık Haberleri

Hamilelikte Covid 19 aşısı olunur mu? Hamileler ne zaman aşı olmalı? Emzirirken aşı yaptırılır mı?

Hamilelikte aşı konusunda uzmanlar değerlendirmelerini gerçekleştirdi. Hamilikte Covid-19 aşısı hakkında Hurriyet.com.tr’ye konuşan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Yoğun Bakım Kliniği Şefi Prof. Dr. İsmail Cinel, son dönemde yoğun bakımda yaşanan acı tablolara dikkat çekti ve şöyle dedi: “Yoğun bakımlar son 20 gündür hamilelerle dolup taşıyor. Herkes aşı olmalı ama hamilelerin olmaları 2 kat önemli çünkü hamilelerde immünolojik bazı değişiklikler eşlik ediyor. Çok üzücü tablolarla karşılaşıyoruz. Bazen bebeği kurtarıp anneyi kurtaramadığımız oluyor. Her ikisini kaybettiğimiz durumlarla da karşılaşıyoruz. Belli bir haftaya ulaşan hamilelerde ise bebeği kurtarsak, bebek annesiz kalıyor. O yüzden iki can birden kaybediyoruz.”

HAMİLELER NE ZAMAN AŞI OLMALI?

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke; “hamileliğin her ayında aşı olunabileceğini, ancak hassas geçiren anne adaylarının ilk 3 aydan sonra olabileceğini açıkladı. Gebelerde COVID-19 nedeniyle yoğun bakıma gitme, ölüm oranları çok daha yüksek. Maalesef ne yapacağımızı şaşırdığımız, üzücü tablolar ile karşılaşıyoruz. CovId-19 aşılarının hamilelere ya da bebeğe olumsuz bir etkisi olmadığını net bir şekilde biliyoruz. Zaten tetanoz aşısı gibi aşıları yıllardan beri hamilelikte uyguluyoruz. mRNA aşıları için ise yurtdışında hamilelere yapılmış ve çalışmaları da yayınlanmıştır. mRNA kimsenin DNA’sına entegre olup DNA’yı bozmaz.”

Prof. Dr. Ateş Karateke, COVID-19 aşısına dair akıllardaki soruları şöyle yanıtladı:

Gebe kalmayı düşünen kadınlara, hamilelikten önce aşı olmalarını öneriyoruz.

Çok hassas olan hamileler 3 aydan sonra aşı olabilir.

İlk dozunu olan hamileler ise ikinci dozlarını 12 haftadan sonra yaptırabilir.

Hassasiyetleri olmayan hamilelerde ise ilk 3 aydan sonra aşı yapılabilir.

mRNA aşıları DNA’ya entegre olmaz ve DNA’yı bozmaz.

Tetanoz gibi inaktif aşıları yıllardan beri hamilelerde uyguluyoruz.

EMZİRİRKEN AŞI YAPTIRILIR MI?

ESKİŞEHİR İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge: “COVID-19’un daha genç yaşlara inmesiyle gebelerde de hastalığın görülme sıklığında artış olmakta ve buna bağlı olarak gebelerde ölümler görülmektedir. Hamilelik, hem koronavirüse bağlı ciddi hastalık riskini hem de erken doğum riskini artırır. COVID-19 gebelerde daha şiddetli seyretmektedir. Bu nedenle hamile, emziren, hamile kalmaya çalışan veya gelecekte hamile kalabilecek kişiler de dahil olmak üzere 12 yaş ve üzerindeki tüm kişilerin COVID-19’a karşı aşılanması önerilmektedir.” (AA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 2 =

Başa dön tuşu