Sağlık Haberleri

Her gün Chia tohumu tüketirsek ne olur?

 

1- KEMİK SAĞLIĞINI KORUR
 

Chia tohumları, kemik sağlığı için faydaları mineral ve vitamin içerir. 25 gr chia, 157 mg kalsiyum içerir ki bu da 100 ml’lik sütten daha fazladır.

2- DİŞ SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR

Chia tohumlarının diş sağlığı için iyi olmasının başlıca sebebi kalsiyum içermesidir. Ayrıca içeriğindeki bor, magnezyum, fosfor ve manganezin emilimine yardımcı olur.

 

3- DİYABET RİSKİNİ AZALTIR
 

Doymamış yağlar, lif ve protein kan şekerini dengeler. ABD, Chia tohumlarını şeker hastalığı tedavisinde kullanabileceğimiz en faydalı gıdalardan biri olarak kabul ediyor.

4- KABIZLIĞI GİDERİR

Chia tohumları lif bakımından zengindir ve daha iyi bir sindirim sağlar. Chia tohumlarındaki çözünmeyen lif, bağırsak hareketlerini iyileştirir ve kabızlığı önler.

 

5- METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR
 

B vitamini açısından zengin olan Chia tohumları metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, omega-6 açısından zengin oldukları için, yağda çözünen vitaminlerin emilimini sağlar.

6- RAHAT BİR UYKU ÇEKMENİZİ SAĞLAR

Serotonin ve melatonin gibi uykudan sorumlu olan homonlar triptofan tarafından üretilirler. Triptofan da Chia’da bulunur.

 

7- KALP SAĞLIĞINI KORUR
 

Chia tohumlarının içeriğindeki Omega-3’ler ve Omega-6 daha düşük kan kolesterolü içerir, iltihabı azaltır ve kan basıncını düşürür. Bu da kalp sağlığının korunmasını sağlar.

8- ENERJİYİ ARTIRIR

Chia’nın içinde enerjinizi artırmanıza yardımcı olacak B vitaminleri, demir, çinko ve magnezyum bulunur.

 

9- YAŞLANMAYI GECİKTİRİR
 

Chia tohumları antioksidanlar bakımından zengindir. Cildin onarılmasına yardımcı olur ve hasarı engeller. İçeriğindeki E vitamini sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır.

10- KİLO VERMEYİ DESTEKLER

Chia tohumu uzun süre tokluk hissi verebilir. İştahı azaltır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Bir bardak suya 1 veya 2 yemek kaşığı çiğ Chia tohumu ekleyin, iyice karıştırın ve için. Chia tohumları göbek yağlarınızı eritmenize de yardımcı olacaktır.

E-haber.org Türkiye ve Dünya’dan Son Dakika Gelişmelerini Takip Eden ve Okuyucularıyla buluşturan haber ve Magazin Sitesi.

kaynak:CNN

Tıkla Haber'e Değerli Yorumunu Kat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyiciyi lütfen kapatınız