Seyahat Haberleri

Santorini Gezilecek Yerler – Santorini’de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Çökmenin sonucunda da Santorini adası meydana gelmiştir. Santorini adası küçük bir ada olmasına karşın pek çok gezilecek yere sahiptir. Etrafı ise 200 ve 400 metre aralığında dik kayalıklarla çevrilidir. Bu adanın en popüler yerleşim yeri ise Fira ve Oia’dır. Santorini adası çok güzel manzaraya sahip olan adalardan bir tanesidir. Antik çağdan kalma eserleri ile bilinen turizm merkezlerinden bir tanesidir. Santorini adası bir romatizm adası olarak bilinir. Son yıllarda en popülerleşen adalardan bir tanesi haline gelen Santorini adası evli çiftlerin en çok uğradığı yerlerdendir.

Santorini Gezilecek Yerler

1) Fira

300 metre yüksekliğe sahip olan kayalıklarla çevrilmiş olan bir yerleşim yeridir. Santorini adasının ilk uğrak yerlerinden olan bu bölge muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Denizi tam gören bir konumda yer alan Fira dik merdivenlere sahip bir yerdir. Fira birbirinden güzel apartları ve restoranlara sahiptir. Aynı zamanda hediyelik eşyaları ile ünlenen Fira Santorinin bir numaralı yerlerinden bir tanesidir. Fira’da yer alan mavi kubbeli kiliseler sayesinde Avrupalı turistler yoğun olarak bu bölgeyi tercih etmektedirler.

2) Oia

Santorini’nin Fira kadar ünlü olan bir yerleşim yeridir. 12 kilometre uzaklıkta yer alan Oia muhteşem manzaraya sahip bir yerleşim yeridir. Pahalı otelleri ve zengin insanları ile dikkat çeken bir yer olan Oia’da pek çok villa yer almaktadır. Aynı zamanda konaklama için şirin ve küçük butik oteller de yer almaktadır. Dolayısıyla uygun fiyatlarla Oia’da konaklama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Oia kartpostallık manzara fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerdendir. Gün batımını ve gün doğumunu izleyebileceğiniz yer olan Oia çok güzel bir görüntüye sahiptir.

3) Caldera

3.500 yıllık bir tarihi olan Caldera volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkan bir oluşumdur. Tam olarak da 73 kilometrelik bir alana tekabül eden Caldera doğal oluşumlardan bir tanesidir. Caldera Santorini denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi olup turistlerin uğrak bölgelerindendir. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden olan Caldera içerisinde şifalı doğal kaplıcalar da bulunmaktadır. Aynı zamanda burada küçük küçük adacıklar da bulunuyor. Tam anlamı ile doğa ile baş başa kalabileceğiniz mavilik manzarası seyredebileceğiniz yerlerdendir. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Caldera gezip görülmesi gereken bir yerdir.

4) Kırmızı Kumsallar

Fira’nın tam olarak 12 kilometre uzaklığında yer alan Kırmızı kumsallar Akrotiri köyü yakınlarında yer almaktadır. Kırmızı kumsallar Santori’nin tarihi açısından da önemlidir. Kıp kırmızı kumsalları ile çok güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. 16. yüzyılda ticaret ve nakliye amaçlı da kullanılmıştır. Yerli halkın tatil için en çok kullandığı yerlerin başında kırmızı kumsallar gelmektedir. Kırmızı kumsallar içerisinde masmavi deniz ve şezlonglar yer almaktadır. İstediğiniz gibi şezlong kiralayabilir ve tatile dair her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Santorini’de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Antik Kentlerde Gezin

Thira antik kenti Santorini’de bulunan bir antik kenttir. Antik çağdan kalma burada şehir kalıntıları yer almaktadır. Thira antik kenti Santorini’de güney doğu kıyısında yer almaktadır. Antik Thira kentinin tarihi 9. yüzyıla kadar dayanmaktadır. 9. yüzyıldan kalma tarihi ile bilinen bu bölge Santorini’nin miraslarındandır. Helenistik yapılardan oluşmuş mimarilere ev sahipliği yapan bu antik kentlerde Roma ve Bizans döneminden de eserler barındırmaktadır. Santorini’nin tüm kalıntıları yine burada yer alıyor.

2) Perissa Kumsalını Gezin

Perissa kumsalı daha önce hiç görmediğiniz ve alışık olmadığınız kumsallardan bir tanesidir. Perissa kumsalı Santorini’nin en popüler kumsallarından bir tanesidir. Bu kumsal içerisinde ünlü olan bir Perissa plajı yer almaktadır. Fira’ya da yakınlığı ile bilinmektedir. İnce ve siyah volkanik kumlara sahip olan Perissa kumsalı simsiyah kumları ile dikkat çekmektedir. Perissa kumsalı tam olarak 6 kilometrelik bir alana tekabül etmektedir. Burada şezlong da kiralayabilirsiniz. Şezlong kiralayabilir ve deniz tavernalarını da kullanabilirsiniz. Perissa kumsalında güneşlenme ve yüzme olanakları da gelişmiştir.

 E-haber.org Türkiye ve Dünya’dan Son Dakika Gelişmelerini Takip Eden ve Okuyucularıyla buluşturan haber ve Magazin Sitesi.

Tıkla Haber'e Değerli Yorumunu Kat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyiciyi lütfen kapatınız