Türkiye Haberleri

Telefonda ekran kaydırma kişisel veri

Ekran kaydırma, klavyeye basma da davranışsal biyometrik veri oldu. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, biyometrik doğrulama sistemi için rızası olmayanlara alternatif sistem istedi. Hastane ve havaalanları gibi yerlerde kullanılan biyometrik doğrulama sistemleri, yani kişilerin eşsiz biyolojik özelliklerine dayanan retina, parmak izi tarama, avuç, yüz ve ses tanıma gibi sistemler için Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan dikkat çeken bir tespit geldi.

Milliyet gazetesinin haberine göre; kurulun hazırladığı rehberde retina tarama, parmak izi tarama, yüz ve ses tanıma sistemleri gibi yöntemlerin fizyolojik nitelikli biyometrik veriler olarak tanımlandı. Rehberde davranışsal biyometrik verilerin ise yürüyüş biçimi ve akıllı telefonlarda ekran kaydırma için sergilenen hareketler, klavye basıl biçimi, araba sürüş biçimi olduğu belirtildi.

Rehberde Spor salonu örneği verildi ve “Spor salonunun giriş çıkışlarda biyometrik veri yerine bir sistem kullanabileceği öngörülmekteyken, nükleer santral giriş çıkışı için biyometrik sistemler kullanılabilir” tespitinde bulundu. Biyometrik çözümü kullanamayan veya kullanmaya açık rızası olmayan ilgili kişiler için herhangi bir kısıtlama veya ek maliyet olmaksızın alternatif sistem sağlanması gerektiği de belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + thirteen =

Başa dön tuşu